Rosja

Rosja

Jakie "pozory" chce stworzyć Rosja i jaki "interes" ma Ukraina. Dyplomata o negocjacjach

Jest zapowiedź, że rozmowy będą kontynuowane, którą można potraktować jako jakiś znak nadziei - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador RP w Niemczech i USA Janusz Reiter, komentując negocjacje pokojowe w Stambule. Ukraiński deputowany Mykoła Kniażycki ocenił, że Władimir Putin chce dyskutować z Zachodem, ale dlatego, że "chce zmienić cały świat".

"Niedopuszczalne" warunki Rosjan i kulisy rozmów. Kreml odmawia komentarza

Przyjęcie statusu neutralnego, oficjalne zrzeczenie się roszczeń o reparacje i uznanie nielegalnej aneksji Krymu oraz czterech innych okupowanych obwodów Ukrainy - według agencji Bloomberga to postawione przez Moskwę warunki, których spełnienia oczekuje przed podjęciem decyzji o zawieszeniu broni. Ukraina uznaje je za "niedopuszczalne". Rzecznik Kremla odmówił skomentowania przedstawionych żądań.

Telefon liderów do Trumpa. "Czas zwiększyć presję"

W stolicy Albanii premier Donald Tusk, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kilku innych europejskich przywódców połączyło się telefonicznie z Donaldem Trumpem. "Omówiliśmy spotkanie w Stambule" - oznajmił Zełenski. Po rozmowie z amerykańskim liderem premier Tusk podkreślił, że "czas zwiększyć presję" na Rosję.

Rubio: nie zamierzamy już gonić po całym świecie

Nie zamierzamy już gonić za tym po całym świecie i uczestniczyć w spotkaniach, które nie będą produktywne - oświadczył sekretarz stanu USA Marco Rubio, nawiązując do negocjacji dotyczących zakończenia wojny w Ukrainie. Ocenił, że jedynym sposobem na przełom w osiągnięciu porozumienia są bezpośrednie rozmowy Donalda Trumpa i Władimira Putina.