Rosja

Rosja

Cztery miliardy dolarów na "wojnę informacyjną". Rosja "idzie jak kombajn"

Standardem działania rosyjskiej dezinformacji i propagandy jest masowość - powiedział w debacie "Rosyjska hybryda" w TVN24+ publicysta Grzegorz Rzeczkowski. Profesor Iwona Lipowicz wyjaśniała, że w Rosji codziennie pracują "tysiące ludzi", aby siać dezinformację. Jak wskazała doktor Małgorzata Bonikowska, taka dezinformacja może być trudna do rozpoznania, bo przybiera postać, która nie ma nic wspólnego z Federacją Rosyjską.

"Rosyjska hybryda". Debata już dziś w TVN24+

Jak wyglądają inspirowane przez Rosję akcje dezinformacyjne i kryzysy polityczne sterowane z Moskwy? Jak daleko sięgają wpływy Kremla w Polsce i Europie? O tym wszystkim w debacie "Rosyjska hybryda" w TVN24+.

Holenderskie myśliwce będą patrolować polskie niebo

Holandia wyśle do Polski myśliwce F-35, które będą patrolować polskie niebo i wschodnią flankę NATO. Szef holenderskiego resortu obrony przekazał, że jest to częścią wojskowo-strategicznego celu odstraszania Rosji i obrony obszaru traktatu NATO.

"Wielka wymiana" jeńców. Wielu było w niewoli od 2022 roku

Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 1230 dni temu. W weekend nie ustawały rosyjskie ataki na Ukrainę. Kijów zakończył ósmy etap wielkiej wymiany jeńców z Rosją. Szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział szefowej unijnej dyplomacji, że Pekin nie może zaakceptować porażki Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie.

Cztery godziny trudnej rozmowy. Co Chiny powiedziały o Rosji?

Szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział szefowej unijnej dyplomacji, że Pekin nie może zaakceptować porażki Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie, ponieważ pozwoliłoby to Stanom Zjednoczonym skoncentrować całą uwagę na Chinach – donosi CNN, powołując się na urzędnika zaznajomionego z przebiegiem rozmów. To stwierdzenie - jak zauważa amerykańska stacja - stoi w sprzeczności z publicznie deklarowaną neutralnością Chin wobec konfliktu w Ukrainie. 

Szczyt powiększonej BRICS w cieniu nieobecnych

Wielcy nieobecni, podziały, globalne napięcia w tle. W niedzielę rozpoczyna się szczyt BRICS w Rio de Janeiro. W dwudniowym wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele 11 państw, zabraknie jednak tych kluczowych. Na spotkaniu w Brazylii nie pojawią się przywódcy Chin i Rosji.

"Maksymalnie produktywna" rozmowa, niedługo później seria ataków. Ucierpieli ratownicy

Siły rosyjskie przeprowadziły w nocy z soboty na niedzielę ataki na kilka ukraińskich miast. Rosja wykorzystała 157 dronów oraz cztery rakiety S-300. W Charkowie i Chersoniu bezzałogowce uderzyły w ratowników prowadzących działania po wcześniejszych ostrzałach. Dzień wcześniej miała miejsce rozmowa Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, podczas której omówili oni potrzeby Ukrainy w obszarze obrony powietrznej.

Rozmowy Trumpa w sprawie Ukrainy. "Putin nie honoruje jego dobrej woli"

Ostatnia rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem nie zakończyła się postępem w sprawie wojny w Ukrainie. Prezydent Rosji "nie honoruje dobrej woli" prezydenta Stanów Zjednoczonych - ocenił Janusz Reiter, były ambasador Polski w Niemczech i USA. Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mówiła o "irytacji" Trumpa i "zaostrzającej się retoryce Rosjan".

Kijów: Moskwa próbuje wciągnąć w wojnę kolejny kraj

Zbrojna inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 1229 dni temu. Rosyjski dron trafił w ciężarówkę z pomocą humanitarną, przekazaną przez polską fundację. Ukraińska armia schwytała 29-letniego Nigeryjczyka, który walczył po stronie rosyjskiej - przekazał wywiad Kijowa. Ukraińcy zaatakowali dronami rosyjską fabrykę radarów. Oto, co wydarzyło się w i wokół broniącej się przed Rosją Ukrainy w ostatniej dobie.