We wtorek startuje dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Eksperci przewidują, że stopy procentowe pozostaną bez zmian z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej. Obniżek można oczekiwać najwcześniej we wrześniu 2025 roku.
RPP na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ostatnia obniżka stóp miała miejsce na początku maja - RPP obniżyła je wtedy o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna spadła wówczas z 5,75 proc. do 5,25 proc.
RPP a stopy procentowe
Zgodnie z opracowanymi przez RPP Założeniami Polityki Pieniężnej, celem NBP jest utrzymanie inflacji - rozumianej jako procentowa roczna zmiana indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych – na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości +/- punktu procentowego w średnim okresie.
Dane o CPI, opublikowane w poniedziałek, będą kluczowe dla Rady Polityki Pieniężnej w ocenie procesów inflacyjnych. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.
Po zakończeniu posiedzenia w środę Rada ogłosi decyzję ws. stóp procentową, a w czwartek o godz. 15.00 na konferencji prasowej głos zabierze prezes NBP, Adam Glapiński.
Stopy procentowe bez zmian
"Środowa decyzja RPP, oparta na nowej projekcji, powinna utrzymać stopy bez zmian, przy czym komunikat Rady i prezesa NBP podczas jego konferencji prasowej może koncentrować uwagę na wrześniu, jako momencie, kiedy wiele czynników niepewności już zniknie i będzie można pomyśleć o ponownym dostosowaniu stóp" - prognozują ekonomiści Santander BP.
"W czerwcu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian i jednocześnie przewodniczący RPP wyraźnie zaostrzył swój ton. O ile w kwietniu i maju droga do obniżek wydawała się szeroko otwarta, o tyle obecnie władze monetarne skłaniają się do zdecydowanie bardziej ostrożnego podejścia" - oceniają ekonomiści Citi.
W ubiegłym tygodniu członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki ocenił, że Rada nie zdecyduje się na obniżkę stóp w lipcu w związku z sytuacją globalną. Jego zdaniem, do obniżki może dojść we wrześniu.
W środowym komunikacie po posiedzeniu Rady, obok uzasadnienia decyzji, znajdzie się zarys najnowszej projekcji inflacji NBP, która powinna pokazać niższą ścieżkę inflacji niż marcowy dokument.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock